Marco Trombetti

Motivasyon

Paul Graham benim rol modelimdi.

Birkaç yıl önce, Paul’e bir aşk mektubu yazdım. Mektubu yazdığım gün, Kaliforniya Mountain View’da bir Y Combinator tanıtım gününe katılıyordum. Y Combinator, Paul’un 2005’te ortaklarıyla birlikte kurduğu “girişimci ​​hızlandırıcı” programı ve şu anda dünyada türünün en başarılı örneği olarak kabul ediliyor. YC, bugün milyarlarca dolar değerinde olan Airbnb ve Dropbox gibi şirketlerin başarısının arkasındaki program.

Y Combinator tanıtım günlerinde, yeni girişimciler yatırımcıları ikna etmeye çalışır. Ben de bir yatırımcı olarak oradaydım. Etkinlik gününün sabahı uyandığımda, Paul’e bir teşekkür mektubu yazmam gerektiğini düşündüm. Mektubu çabucak yazdım ve şüphesiz birkaç hata da yaptım, ama yazdıklarım sadece kalbimden geçenlerdi. Benimle aynı otelde kalan arkadaşım ve iş ortağım Paolo Cellini’yi de uyandırdım. Kahvaltı sırasında yazdığım mektubu okumasını istedim. Genellikle çoğu şeyde olduğu gibi, mektup hakkında şakalaştık, hataların yarısını düzelttik ve etkinlikten önce bir toplantıya katılmak üzere otelden ayrıldık.

Mektubu Paul’e şahsen vermek istedim, ama başaramadım. Ortalıkta hiç görünmedi. Bu yüzden mektubu Paul’ün güzel karısı ve iş ortağı Jessica’ya teslim ettim. Bana olağanüstü bir zarafetle şöyle dedi: “Marco, çok teşekkürler, mektubunu bu akşam Paul’e vereceğim, endişelenme.” İşte o mektup:

Sevgili Paul,

“Spam için Bir Plan” yazısı için teşekkürler.

Çok uzun yıllar önce, YC'den çok önceleri, İtalya Roma'da Translated'i kurdum. İnternet tabanlı ilk çeviri şirketlerinden biri. O zamanlar, çevirmenlerden her ay binlerce özgeçmiş alıyordum.

Hepsini incelemek için param yoktu, bu yüzden “Spam için Bir Plan” adlı yazınızdan ilhamla özgeçmişlerin birinci aşama taraması için bir Bayes sınıflandırıcı tasarladım. Sanırım 2002 yılıydı. Bugün kullandığımız ve belirli bir metin için kimin en iyi çevirmen olduğunu tahmin eden otomatik yönlendirme teknolojimizin başlangıç ​​noktasıydı.

Translated bugün 160.000'in üzerinde kayıtlı çevirmeniyle (dünyadaki tüm çevirmenlerin yarısı), muhtemelen, dünyanın en büyük internet tabanlı çeviri şirketi haline geldi.

Translated'ten kazandığım parayla, İtalya'da 3 yıl önce yeni girişimler yaratmayı teşvik edecek küçük bir girişim fonu olan Pi Campus'u kurdum. İşte bu yüzden bugün, YC tanıtım gününe katılıyorum.

14 yıl sonra, umarım teşekkür etmek için çok geç değildir.

Size ve topluma bir katkıda bulunmak üzere, en iyi 20 yazınızın en yaygın 10 dile çevirisini ve gelecekte yazacağınız makalelerin çevirilerini de karşılayabildiğim sürece bedelsiz olarak yapmak istiyorum. Umarım kabul edersiniz. Umarım bu, daha güçlü bir uluslararası girişimci topluluğunun yaratılması için katkı sağlar.

Bir kez daha teşekkür ederim.
Marco Trombetti
marco@translated.net

Not: Size ayrıca, İtalya'daki internet kültürünü tanıtmak için kullandığımız, ortağım ve arkadaşım Paolo Cellini tarafından yazılan “İnternet Ekonomisi” adlı kitabın bir kopyasını da gönderiyorum.

Bu topluluğa bir katkıda bulunduğumu ve teşekkür etmenin iyi bir şey olacağını düşünmüştüm ama Paul mektubuma hiç cevap vermedi. Unuttuğunu ya da cevap yazmak için çok meşgul olduğunu düşünerek, mektubu bir de e-postayla gönderdim, ama yine cevap alamadım. Off!

Birkaç ay sonra gerçekten hayal kırıklığına uğramış ve Paul’ün artık benim rol modelim olmadığını düşünmeye başlamıştım. Onun yerinde ben olsam ne yapardım? Üzgündüm ve Paul’ün provoke eden yazılarından bazılarına farklı bir gözle bakmaya başladım. Belki de, sadece söylemek istediği şeye dikkat çekmek için provakatör gibi davranmıyordu; belki de gerçekten pisliğin tekiydi.

Bir ay sonra, onu tekrar sevmeye başladım ve bir pislik olmadığına karar verdim. Aslında, bir pislik olduğuna hiçbir zaman kalben inanmamıştım. Neden mi?

Yok sayılmış hissediyordum ve kendime Paul’ün neden böyle bir şey yapmış olabileceğini sordum. Belki, mektubumun düşüncelerimi iyi bir şekilde anlatacak düzeyde olmayan kötü İngilizcesi yüzünden olmuştu. Belki de sebebi, ismimin İtalyan olmasından dolayı oluşmuş bir önyargıydı. İtalya ile başarılı bir girişim arasında çok az ilişki olduğu herkesçe kabul edilebilir; biz daha çok, iyi yemek, tasarım, yaşam tarzı ve lüks ile anılırız. Ya da belki de, onun güvendiği çevresinin bir parçası olmadığım içindi.

Bütün bu duygular beni Silikon Vadisi, yeni girişimler, insan potansiyeli ve motivasyonu hakkında ve çocuklarıma bırakacağım dünyanın neye benzemesini istediğim üzerine derinlemesine düşünmeye sevk etti.

Paul’e de daha eleştirel bir gözle bakmaya başladım. Bir pislik gibi davranmadan harika şeyler inşa edebileceğimi kanıtlama ihtiyacı hissetmeye başladım. Bu arada kararlılığın ve dirençli olmanın, coğrafi konumdan daha önemli olduğuna ve büyük düşüns özünün, Kaliforniya’da kullanıldığı anlamıyla, tüketiciler ve parayla ilgili olduğuna ve benim inandığım gibi, insanlığın nihai hedefi olan yaygın ve kalıcı mutlulukla ilgili olmadığına inanmaya başladım.

Kalıcı güzelliğin, sanatın, yaşam kalitesinin, tasarımın ve ortalama yaşam süresi gibi insanlığın ilerleyişinin göstergeleri ile, bunların uzun vadeli pozitif sosyal ilişkilerle doğrudan bağlantılarının değerini yeniden gözden geçirdim. Yaşadığım yer olan İtalya’da ve daha genel olarak Avrupa’nın tamamında bolca bulunabilecek tüm bu unsurları. Bunların hayattaki ve iş dünyasındaki değerini ve giderek nasıl başarılı şirketlerin temel varlıkları haline geldiğini fark ettim.

Büyük akıl hocaları insanlara büyük şeyler yapmaları için yardım eder. İşte bu yüzden Paul, yanıt vermediğin için teşekkürler. Her zamanki gibi bana yardımcı oldun.

Bugün, önemli bir şey yaratabilmek için şansım olduğunu biliyorum ve bunu yapmak için motivasyonum da var. Çok zor olacağını biliyorum ama denemeye değer.

Paul’den hâlâ öğreniyorum ama ondan daha iyi olmayı denemek ve daha fazla girişimciye yardım etmek istediğimi de biliyorum.

İlk mektubumdan iki yıl sonra Paul ve diğer pek çok akıllı insana yazıp, yeni bir girişim fonunun nasıl kurulacağı hakkında tavsiyelerini sordum. Paul, en hızlı cevap veren ve tavsiyesi benim için en faydalı olan kişiydi. Paul muhtemelen risk sermayesi topluluğundaki en yardımsever kişilerden biri. Teşekkür mektuplarına değil ama, yardım taleplerine cevap veriyor. Bir yanlış hükmün, beni tüm bunları yapmam için motive etmiş olması gerçekten ilginç.

Yeni bir girişim başlatmak istiyorsanız, motivasyona ihtiyacınız var. Motivasyon içinizde – onu ortaya çıkarmak için bir yol bulun yeter.