Marco Trombetti

Üretim

İnsanların sevdiği yeni ürünler ortaya çıkarmak çok zordur, çünkü genelde uzun süren karmaşık bir süreçtir. Hatalarımızı düzeltmek üzere geri dönmenin asla iyi karşılanmadığı bir ortamda, bizi hatalarımızdan öğrenmeye teşvik eder.

Güzel bir şey üretme süreci hem yaratıcılık hem de disiplin gerektirir. Birçok ürün başarısız olur çünkü bu iki unsur birbirini desteklemez; bunun yerine, birbirlerini sınırlar.

Yaratıcılığı yöneticilerin yönlendirdiği katı bir süreçle sınırlamak, sıkıcı ve işe yaramaz bir ürünle sonuçlanacaktır. Sadece üreticinin yaratıcılığına güvenmek, sizi büyük oranda sonuca ulaştırır, ancak önemli detaylara son rötuşları koymanız asla mümkün olmayacaktır.

Ego, yaratıcılığın kısırlaştırılması ve disiplin eksikliği nedeniyle uzun yıllar boyunca ürünlerin başarısız olduğunu gördüm. Bugün kaliteli ürünlere duyulan ihtiyaç, zaman ve yeteneği boşa harcamak için fazla büyüktür.

Translated ve Memopal’da ürünler geliştirerek ve pek çok girişim gözlemleyerek, gerekli yaratıcılık ve disiplin dengesini sağlamayı amaçlayan, geri dönüp hataları düzeltmek için önceden onaylanmış, hızlı ve aynı zamanda da başarılı ürünlerin iki ortak özelliği olan vizyon ve pisikolojiyi de içine alan bir yöntem geliştirdim.

Ekip en az şu kişilerden oluşur:

Eğer tek bir girişimciyseniz, ürün yöneticisi rolünü de üstlenmenizi ve mümkünse ekibe bir geliştirici dahil etmenizi öneririm. Tek başlarına olan girişimciler, hem ürün yöneticisi hem de geliştiricinin görevlerini üstlenebilir, ancak ideal olan bu değildir çünkü bu tam da bu yöntemin engellemeye çalıştığı şey olan konfor bölgesinde kalmak için doğal bir dürtünün ortaya çıkması ile sonuçlanır.

Çoğu girişimci, ilk döngüde tüketicinin bulunmadığı ürünler yapar. Bence bu kötü bir fikir. Tüketici olmadan başarılı olmak için çok daha fazla şansa ihtiyacınız olacak ama tüketiciler şanstan daha bol bulunur.

Sorunları belirleyin

1 saat süren çok sayıda toplantı düzenlenir. Tüketici algılanan sorunsalları ortaya koyar. Ürün yöneticisi, sorunsalın gerçek sebebi açığa çıkana kadar, konuya açıklık getirecek sorular sorar ve derinlemesine araştırmalar yapar. Geliştiriciler sessiz gözlemciler olur. Ürün yöneticisinin kalitesinin netleştiği yer işte burasıdır: insanlara pisliğin teki olduğunu düşündürmeden, sorunsalın köklerine ne derece inebilir? Tüketici genellikle, sorunun çözümlenmesini isteyeceğini söyleyerek, ürün müdürünü memnun etmeye çalışacaktır. Fakat ürün yöneticisi tüketicilerin ne dediğini dinlememeli, ne yaptıklarına bakmalıdır. Bunu yapmak için, çoğu zaman halihazırda sorunu çözen X adında ve Y maliyetli bir ürün olduğu fikrini varsaymayı öneririm. Sonra da “Sizin için bir tane almamı ister misiniz?” diye sorarım. Tüketici “evet” diyorsa, üzerine gitmeye değer bir algılanan sorunsal tespit ettiniz demektir. Eğer “hayır” diyorsa ya da ekstra gereklilikler ve güçlükler eklemeye başlarsa, işlemi tekrar başlatmanız gerekir. Ürün müdürü, her sorunsalı bir göreve dönüştürür.

Vizyon ekleyin

Ürünün gelecekte ideal olarak neye benzeyeceğini tartışmak için 1 saatlik çok sayıda toplantı düzenlenir. Katılımcılar, bahsi geçen şeyin yapılmasının şu an için kendilerinden istenmediğini ama düşündükleri şeyin bir gün gerçekleşebileceğini bilmelidirler. Ürün müdürü geliştiricilere, algılanan sorunsallarını da dikkate alarak tüketicilerin beklentilerini aşmanın nasıl mümkün olabileceğini sorar. Teknolojinin potansiyel olarak neler yapabileceği hakkında konuşurlar. Ürün müdürü, tüketiciye de aynı şeyi sormalı ve sonunda kendi görüşlerini de bildirmelidir. Normalde ürün müdürleri bir vizyona sahiptir, ancak kendi görüşlerini en sona saklayarak katılımcıların yaratıcılığını güçlendirdiklerinden emin olurlar. Tartışma, ürün müdürü gelecekteki ürünün teknik olarak mümkün olduğunu ve tüketici tarafından sevileceğini kabul edene kadar devam etmelidir. Ürün müdürü, fikirleri görevlere dönüştürür.

Merhamet ekleyin

En başarılı ürünler tüketiciye algılanan sorunsal için bir çözümden daha fazlasını verir. Kibir, tembellik ve sahip olamadığımız şeylere duyulan arzuya seslenmek, büyük ürünlerin ortak unsurlarından bazılarıdır. Bu toplantılar ancak ürün müdürünü, tüketiciyi ve samimi bir diyaloğu içeriyorsa işe yarar. Ürün müdürü, tüketiciyi işlerini ya da yaşamını anlatacağı bir pozisyona koymalı ve ürün geliştirmeyi bir an için unutmalıdır. Ürün müdürü tüketicilere, eşitlerinden daha iyi görünmelerini sağlayan şeyin ne olduğunu, nelerden sıkıldıklarını ve isteyip de sahip olamadıkları şeyleri sormalıdır. Bunlar görevlere dönüştürülür.

Öncelikleri ve piyasaya sürülecek ürünleri belirleyin

Sorunsallardan çıkarılan görevler, vizyon ve psikoloji, aşağıdaki gibi bir tabloya eklenir:

Görev Maliyet $ Etki $ Öncelik
Kullanıcıların fotoğrafı paylaşmaları için sağ tıklamalarını sağla 2,000 10,000 5.0
Sürüm 1
Fotoğrafları yakınlaştır 1,500 5,000 3.3
Android Desteği 10,000 10,000 1.0
Sürüm 2
Fotoğrafların otomatik organizasyonu 50,000 25,000 0.5
En iyi fotoğrafların otomatik olarak yıldız alması 20,000 5,000 0.2
Sürüm 3

Maliyet, görevin toplam maliyetinin bir tahminidir; bu sadece mühendisler tarafından doldurulmalıdır. Etki, görevle ilişkili bir puan veya ekonomik değerdir. Bu sadece tüketiciler tarafından, mümkünse maliyeti görmeden doldurulmalıdır. Önemli olan, sayının kendisi değil, görevler arasındaki orandır. Eğer bir görev diğerinin iki katı kadar değerliyse, etkisi de iki kat büyük olmalıdır. Ürün müdürü, mühendis ve tüketicileri, tahminlerin doğru olduğundan emin olana kadar zorlamalıdır. Ürün müdürü önceliği etki/maliyet olarak hesaplar ve görevleri azalan öncelik sırasına göre sıralar. Tüketici ve mühendislerin yardımıyla, piyasaya sürülen ürünleri planlamak için yatay çizgiler çizer.

Görevleri, piyasaya sürülen ürünler olarak öncelik sırasına göre gruplandırmak, paranın maksimum karşılığının ilk sürümde alınacağını garanti eder. Bu ürün/pazar uyumu için kritik öneme sahiptir. Eğer istenen değer önerisi ilk ürün sürümünde yeterince açık değilse, ürün müdürü önceki sayıları sorgulamalı ve/veya değer teklifini tekrar gözden geçirmelidir. Elinizdeki sorunsalın aslında üzerinde çalışmaya değer olmadığını da görebilirsiniz.

Değerlendirme

Ürünü Sürüm 1 olarak düzenleyin ve tüketiciden ürünü kullanmasını isteyin. Alfa ürün söz konusu olduğu için, adil bir indirim yaparak ön sipariş alın. Tüketici ön sipariş verirse, Sürüm 2’ye gidin ve tekrarlayın.

Tüketici, ürünün sorunsalı ele aldığını hissetmediği için ön sipariş vermiyorsa, geri dönün ve sorunsalları tekrar tanımlayın. Birkaç döngüden sonra, tüketici hala ön sipariş vermiyorsa, tüketici, geliştirici ve ürün müdürü arasındaki en zayıf faktör değiştirilmeli ve döngü yeniden başlatılmalıdır.

Yaratıcılığın ve disiplinin ötesinde, iyi ürünler oluşturmak istiyorsanız, ya büyük fedakârlıklar yapmaya ya da kendinize bol şans dilemeye hazır olmalısınız. Güzel bir ürün yaratmak istiyorsanız, ikisine de ihtiyacınız olacak.