Marco Trombetti

Giriş

Machiavelli, 1513 tarihli “Prens” adlı eserinde zamanın ideal liderini anlatır. Bu prensin rolü, bir iş adamı ile bir politikacı arasında bir yerdi. Erdemli ve talihli olmanın yanı sıra, kuşkucu ve kimi zaman da aldatıcı olmalıydı. Ayrıca yeni eyaletler ele geçirmek ve onları elinde tutmak için acımasız da olmak zorundaydı. Zaman değişiyor ve artık yeni ilkelere ihtiyacımız var. Yetenekli, şanslı ve yüce gönüllü olmak yeni nesil liderlerin özellikleri olarak öne çıkıyor.

Yeni genç girişimciler daha iyi bir gelecek yaratmaktan sorumlular. Yetenekli çalışma arkadaşları ve maceracı yatırımcıların desteğiyle, bunu gerçekleştirmek için fırsatlar ve görevler elde edecekler. Umuyorum ki bizi daha iyi bir geleceğe taşıyacaklar ve politika ile dinlerin yaptığından çok daha iyisini yapacaklar.

Bu kısa yazılardan oluşan derlemeyi genç girişimcilere, özellikle de büyük inovasyon merkezlerinden uzakta kalarak görünüşte en iyi fırsatları kaçıranlara adıyorum. Bu sayede, genç girişimcileri kendi toplumlarını ve küçük gezegenimizi geliştirmeye katkıda bulunacak harika şeyler yapmaya teşvik etmeyi umarım.

Yazıların bazıları girişimcilere neden geleceğin işlerini yaratmaları gerektiği konusunda ilham verirken, bazıları ise bunu nasıl yapacakları ile ilgili pratik tavsiyeler veriyor. Bu kısa yazıların bir kısmı kişisel görüşlerimi içerirken, tümü deneyimsel faydaları paylaşmak üzere tasarlandı. Her biri genç bir girişimci olduğum zamanlarda olmasını istediğim gibi, tamamen amaca yönelik ve yarım yamalak gerçeklerle herkesi memnun etmeye çalışmadan yazıldı.

Bu koleksiyonda 12 yazının en çok kullanılan 12 dildeki çevirilerini bulabilirsiniz. İnovasyonun evrensel dili İngilizce olsa da, sadece ana dilimiz ruhumuzun derinliklerine hitap edebilir ve ben de bu sebeple bunu destekliyorum. Çeviriler ayrı ayrı yayınlanmadı. Bunun yerine, tek başımıza bir etki yaratmak için çok küçük olduğumuzu hatırlatmak üzere, tek bir ciltte bir araya getirildiler. Umarım sizin ana diliniz de dâhil edilmiştir.

Bu çalışmayı kendinize saklamamanızı rica ediyorum. Başka bir ülkeden gelen bir girişimci ile paylaşın ve umalım ki o da, yine başka bir ülkeden gelen bir başka girişimci ile paylaşsın.

Ad Maiora