Marco Trombetti

Neden Pi?

Translated’i kurmak için fizik okumayı bıraktığımda, matematik tutkumdan vazgeçtiğim için üzgündüm. Bu yüzden bir gün matematiğe olan saygımı göstermek için bir şey yapmaya karar verdim. Bu fırsatı 15 sene sonra yakaladım. Girişimler, yaratıcılık ve akılcılığın sihirli bir karışımından oluşur. Bu karışımı tanımlamak için Pi’den daha iyi bir sayı yoktur. Pi, en rasyonel bilimler olan matematik ve fizikte anahtar bir sayıdır. Fakat Pi’nin kendisi irrasyonel ve soyuttur. Bana göre bu sıfatlar, yaratıcılık ve ilhamla ilgili. Girişimler yaratıcılık ve akılcılıkla ilgiliyse; Pi Campus, onlara ev sahipliği yapan güzel bir kampüse sahip bir girişim fonu olduğu için mükemmel bir isimdi.

Bu yazı derlemesinde, öyle tasarlandığı için ve tesadüfen her yerde saklanmış olan Pi’leri bulabilirsiniz.

Pi ~3,14’tür.
3x1x4 = 12
12, bu derlemedeki yazıların sayısı.
12, bu yazıların çevrildiği dillerin sayısı.
12, “TheNewPrince” (Yeni Prens) başlığının içindeki karakterlerin sayısı.
12, bu yazıları yazmak için geçen ayların sayısı.
12 + 12 + 12 + 12 = 48, bu derlemedeki sayfa sayısı.

Pi ~3.1415’tir.
3, Pi Campus’un kurucu ortaklarının sayısı.
14 “MarcoTrombetti”deki (yani ben) karakterlerin sayısı.
15, “IsabelleAndrieu”, “GianlucaGranero” (Pi Campus’un diğer 2 kurucu ortağı) ve “RobertoLombardi” (Pi Campus’un ilk yatırımcısı) isimlerindeki karakterlerinin sayısı.

Pi Günü 14 Mart’ta (3/14) kutlanır. Einstein 14 Mart’ta doğmuştu ve Stephen Hawking 14 Mart’ta öldü. Ben de 14 Mart’ta doğdum. Doğum günümde insanlar, ofiste Pi Günü partileri yapmaya başlayana kadar bu tesadüfü fark etmemiştim.

Pi’yi seçtiğimizi düşünmüyorum; bence Pi bizi seçiyor :)