Marco Trombetti

Farklılık

İyi yatırımcılar iyi liderleri keşfeder. Büyük yatırımcılar büyük girişimcileri keşfeder.

Büyük bir girişimci “yaratmanın” imkânsız olması şöyle dursun, var olanları keşfetmek de çok zordur. Belli bir noktada birden bire ve çoğunlukla insanlar onları görmezden geldikten sonra ortaya çıkarlar.

Geldiklerini göremezsiniz. Geçmişte başarılı olmuş kişilerin kalıplarına uymazlar. Onlar farklıdır. Hepimiz, tutkulu ve dayanıklı olmanın başarılı girişimcilerin ortak özellikleri arasında olduğunu biliyoruz, ama bence başarılarına katkıda bulunan bir şey daha var: O da farklılıkları.

Farklılık, başarılı mucitlerin ortak bir unsurudur.

Beynimiz, kalıpları tanımlamada ustadır. Geçmişte başarılı olmuş kişilerin özelliklerine bakıp, bunları yeni gelenlerin özellikleriyle karşılaştırmada üstümüze yoktur. Ailemiz, dostlarımız ve patronlarımız, verdikleri tavsiyelerle kalıba uymamıza yardımcı olmaya çalışırlar: “Şurada okumalısın, şu insanlarla tanışmalısın, şu şekilde giyinmelisin, bunu şöyle yapmalısın”. Başarılı olmanızı isterler ve sizi kalıplara sokmaya çalışırlar. Size gerçekten yardım etmek isterler. Anlamadıkları şeyse, farklılıklarınızı sınırlandırdıkları ve bunu yaparken de başarınızın kapsamını daralttıklarıdır. Birini kalıba uymaya zorlamak, vasat bir insan yaratmaya yarar, ancak gerçekten başarılı insanlar aykırıdır. Onlar kalıpları takip etmez. Yenilerini tanımlar.

Onlar okulu yarım bırakanlardır, solaklardır, disleksileri ve duygusal bozuklukları vardır, göçmendirler, azınlıktırlar, naif, zorbalığa uğramış ve sorunludurlar. Yani normal insanların bir sınırlama olduğunu düşündüğü pek çok şeydirler. Bill Gates, Steve Jobs, Elon Musk: Hepsi bu kategorilerin birden fazlasına uyar.

Yazdığım son şey muhtemelen, zihninizin yeni bir başarı kalıbı belirlemek için hızla çalışmasına sebep oldu. Fakat bu hâlâ hatalı bir yaklaşım. Bir sonraki nesil mucitler yine farklı olacaklar.

Sizi farklı kılan her şey, size adil olmayan bir rekabet avantajı sağlar. Toplumun, geçmiş başarılardan kaynaklı önyargılı kalıpları yüzünden, mükemmelliği gözden kaçırdığı yerde büyük bir fırsat bulunuyor. Siz dünyayı farklı bir perspektiften görürsünüz. Başkalarının asla farkına varmadığı sorunlarla karşılaşır, yüzleşir, bunları önler ve çözersiniz. Farklı bir bakış açınız vardır ve kendinizi sorunları çözmek için eğitirsiniz.

Hepimiz farklıyız. Hiçbir iki kişi birbirine tamamen benzemez. Farklılığınız muhtemelen, tam anlamıyla yararlanamadığınız bir değeriniz. Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, farklılığı kabul edin, kucaklayın ve sevin. Farklılığınıza yatırım yapın ve kimsenin onu kısıtlamasına izin vermeyin.

Farklılığınıza yatırım yapmak istemiyorsanız, en azından ona saygı gösterin. Çünkü muhtemelen farklılıkları olan biri için çalışacaksınız.